204k views
3 votes
On Sunday, Brandi bought 2 colors of lipgloss for $10 at CVS pharmacy. She wentback on Monday and bought 7 more colors.How much money did Brandi pay forthe colors, if no tax was charged on theseitems?

User Guidod
by
5.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$35

Step-by-step explanation:

First, let's calculate the unit price. If Brandi bought 2 colors of lip gloss for $10, the cost for each lip gloss will be:

$10/2 = $5 per lip gloss

Now, she bought 7 more colors, so we can calculate the money that Brandi paid as:

$5 x 7 = $35

Therefore, the answer is:

$35

User Yaniv Shaked
by
5.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.