97.7k views
0 votes
Price of Flowers8Find the unit rate ofthe price per pen.765$3Price ($)ܙ ܗ ܠ ܢܝ ܟ ܢA5 flowers$[?]1 flower32Give your answer asa decimal.1 2 3 4 5 6 7 8 9Number of Flowers

Price of Flowers8Find the unit rate ofthe price per pen.765$3Price ($)ܙ ܗ ܠ ܢܝ ܟ ܢA-example-1
User Nexana
by
5.2k points

1 Answer

3 votes

We were given a graph that represent the price in function of the number of flowers, we were also given a point on the graph, and from that, the question asks us to calculate the unit rate.

The unit rate is a constant that describes the relationship between two variables, and how they vary. For our case, the unit rate will describe the price per flower. To solve this problem, we need to divide 3 by 5.

The unit rate is equal to 0.6 $/flower.

Price of Flowers8Find the unit rate ofthe price per pen.765$3Price ($)ܙ ܗ ܠ ܢܝ ܟ ܢA-example-1
User Matt Wanchap
by
4.9k points