150k views
1 vote
Find the unit price for 1.54 pounds of bacon for $13.55

User Newleaf
by
4.4k points

1 Answer

6 votes

1.54 pound of bacon for $13.55

To find the unit price divide the price paid by the amount of bacon:

13.55 / 1.54 = $8.79 per pound

User Peter Long
by
5.2k points