Answer:
61.56%
Step-by-step explanation:
Let the first American = A
• P(A goes) = 0.62
,
• P(A does not) = 0.38
Let the second American = B
• P(B goes) = 0.62
,
• P(B does not) = 0.38
The probability that one or both of the people chosen does not go on vacation each year
=P(A goes and B does not) or P(A does not and B does) or P(both do not)

Therefore, the probability that one or both of the people chosen does not go on vacation each year is 61.56%.