115k views
3 votes
I was told it was 5.886 J by another tutor on here but that was incorrect so just trying again

I was told it was 5.886 J by another tutor on here but that was incorrect so just-example-1

1 Answer

4 votes

The potential energy of gravity is given by:


\begin{gathered} E=mgh \\ where: \\ m=0.3 \\ h=2 \\ g=9.8 \\ so: \\ E=0.3\cdot2\cdot9.8 \\ E\approx5.9J \end{gathered}

Answer:

5.9 J

User Xaelis
by
7.0k points