66.1k views
4 votes
An ice cream cone costs $3 plus 6% sales tax. How many ice creamcones can be purchased for $24270908

User JoeCondron
by
6.7k points

1 Answer

5 votes

We know that

• Each ice cream costs $3.

,

• Sales tax is 6%.

,

• The total amount of money is $24.

Let's find the unit price including sales tax.


3+0.06(3)=3+0.18=3.18

So, each ice cream costs $3.18 with sales tax included. Now, we divide $242 by this price to get the total number of ice creams we can buy


(24)/(3.18)=7.5

Therefore, we can buy 7 ice creams.

User Chris Charles
by
6.1k points