We know that
• Each ice cream costs $3.
,
• Sales tax is 6%.
,
• The total amount of money is $24.
Let's find the unit price including sales tax.

So, each ice cream costs $3.18 with sales tax included. Now, we divide $242 by this price to get the total number of ice creams we can buy

Therefore, we can buy 7 ice creams.