187k views
3 votes
a. If Links printing store will make a 150 copies for the cost of $15.00, then what is theunit rate of price per copy?

User ChruS
by
6.1k points

1 Answer

6 votes

ANSWER

$0.10

Step-by-step explanation

We have that 150 copies are made for a total cost of $15.00

The unit rate of price per copy is the price of each copy of the printing.

To find the unit rate of price per copy, we have to divide the total price by the total number of copies.

So, we have:


(15)/(150)\text{ = \$0.10}

This means that the unit rate of price per copy is $0.10

User Maksim Vorontsov
by
5.7k points