Answer:
Probability of a seal living less than 7.4 years, P(X < 7.4) = 0.023
Explanations:
The distribution is said to be a normal distributuion.
For a normal distribution, you first calculate the z value.

The z value is calculated as:

The probability of a seal living less than 7.4 years can be represented mathematically as:
P ( X < 7.4) Which can be interpreted as P(z < -2)
Checking this is in standard normal table:
P( z < -2) = 0.02275
Approximating to 3 decimal places, P(z < -2) = 0.023
Therefore, P ( X < 7.4) = 0.023