158k views
0 votes
which ratio is expressed as a unit rate? 16 miles: 2 hours$1.45: per ounce1 yard: 30 seconds20 inches: 4 hours

User LefterisL
by
5.9k points

1 Answer

2 votes

The ratio that is expressed as a unit rate is $1.45: per ounce

because it is only considering 1 ounce that means 1 unit.

User Kcent
by
5.1k points