29.8k views
4 votes
Each month, Morse budgets $1,955 for fixed expenses, $ 716 for living expenses,and $169 for annual expenses. His annual net income is $ 55,052. Describe hismonthly budget by using a positive number to show how much of a surplus thereis, a negative number to show how much of a deficient there is, or zero if it is abalance budget. Round answer to the nearest whole number. For units use a wordnot a symbol.

Each month, Morse budgets $1,955 for fixed expenses, $ 716 for living expenses,and-example-1
User Aviraldg
by
7.0k points

1 Answer

1 vote

Solution:

The annual income is


=55,052

The annual expense is


=169

Step 1:

To determine his monthly expense here, we will divide by 12


\text{Monthly expenses =}\frac{annual\text{ income}}{12}

By substituting the values, we will have


\begin{gathered} \text{Monthly expenses =}\frac{annual\text{ income}}{12} \\ \text{Monthly expenses =}(55,052)/(12) \\ \text{Monthly expenses}=4787.67 \end{gathered}

Step 2:

Calculate the monthly expenses

Divide the annual expense by 12 and then add to the living expenses and the fixed expenses


\begin{gathered} =(169)/(12) \\ =14.08 \end{gathered}

let's describe his monthly budget using the letter


x
\text{monthly expenses}=\text{monthly income }
1,955+716+14.08+x=4587.67
\begin{gathered} 2685.08+x=4587.67 \\ x=4587.67-2685.08 \\ x=1902.59 \\ x=1903 \end{gathered}

Hence,

The final answer is = 1903 dollars per month

User Hrk
by
6.9k points