27.7k views
0 votes
Emma pays $1.55 for 5 pounds of bananas. How much would 7 pounds of the same bananas cost?

1 Answer

3 votes

Answer:

$2.17 for 7 pounds

Explanation:

$1.55÷5 is $0.31 per pound of bananas

7×0.31=2.17

User Matthew Buckett
by
5.4k points