84.2k views
0 votes
Using the equation from Part E (V=1/2πr↑2↓h), what is the approximate volume of one refraction cup? What is the relationship between this value and the value from Part D (V=50.24cm↑3)? Use 3.14 for pi.

Using the equation from Part E (V=1/2πr↑2↓h), what is the approximate volume of one-example-1
User TheBoss
by
6.9k points

1 Answer

3 votes

Given:

The figure with diameter 8 cm and height 2 cm.

Required:

Find the volume.

Step-by-step explanation:

We know the volume


\begin{gathered} \text{ Volume = Area of semi-circular base}*\text{ height} \\ \text{ Volume = }(\pi r^2)/(2)* h \end{gathered}

We have diameter 8 cm. So radius will be half that is 4 cm and height is 2 cm.

So,


\begin{gathered} V=(3.14*4^2)/(2)*2 \\ V=50.24\text{ }cm^3 \end{gathered}

Answer:

Hence, volume is 50.24 cm cube.

User Himansu
by
7.8k points