We are given the measures of steel rods
The radius is r=2 cm and the height is h=90cm and pi=3.14
We are using the volume equation for a cylinder to determine what is the volume of each steel rod

We replace the values in the equation
![V_C=3.14\cdot(2)^2\cdot90=1130.4\operatorname{cm}^3]()
Each steel rod has 1130.4 cubic centimeters
Now, as we must know how much steel is needed for 172 rods, we multiply the volume of a bar by 172
![1130.4\operatorname{cm}\cdot172=194428.8^3\operatorname{cm}]()
In conclusion, the answer is that the company need 194428.8 cubic centimeters of steel