43.1k views
2 votes
Colin is making a 10-lb bag of trail mix for his upcoming backpacking trip. If chocolates cost $2.00 per pound and mixed nuts cost $8.00 per pound and Colin has budget of $6.20 per pound of trail mix, how many pounds of each should he use? A) pounds of chocolate? B) Pounds of nuts?

User Fahmi
by
4.8k points

1 Answer

1 vote

Answer:

• A) 3 pounds of chocolate.

,

• B) 7 Pounds of nuts.

Explanation:

• Let the number of pounds of chocolate he should use = c

,

• Let the number of pounds of nuts he should use = n

Colin is making a total of 10-lb bag of trail mix, therefore:


\begin{gathered} c+n=10 \\ \implies c=10-n \end{gathered}

• Chocolates cost $2.00 per pound and mixed nuts cost $8.00.

,

• Colin has a budget of $6.20 per pound of trail mix

,

• He needs to make 10 pounds of trail-mix.


2.00c+8n=6.20*10\text{ pounds}

We solve the two equations simultaneously.


\begin{gathered} 2c+8n=62 \\ \text{From the first equation : }c=10-n \\ 2(10-n)+8n=62 \\ \text{Open the bracket} \\ 20-2n+8n=62 \\ 20+6n=62 \\ \text{Subtract 20 from both sides of the equation.} \\ 20-20+6n=62-20 \\ 6n=42 \\ \text{Divide both sides by 6} \\ (6n)/(6)=(42)/(6) \\ n=7 \end{gathered}

Recall that c=10-n.


c=10-7=3

Therefore, Colin should use (A) 3 pounds of chocolate; and (B) 7 Pounds of nuts.

User Sarnesjo
by
4.7k points