130k views
2 votes
5-Which soda is the better deal? Coca-Cola $1.29 for 1.25 L O Pepsi $2.49 for 2 L 5b-What is the Unit Price for the better deal? Round to the nearest hundredth) Put your answer in the form 0.00 or .00, so if answer is 43 cents, its 0.43 or.43, if there is a dollar amount like 1.50, do not add zeros in front).

User Xavier Bs
by
5.8k points

1 Answer

5 votes

We need to find the cost per liter for Coca and Pepsi and compare both solutions in order to answer the question.

In the first case (coca case), we have


\begin{gathered} 1.29\text{ dollars ----- 1.25 liters} \\ x\text{ ----------- 1 liter} \end{gathered}

then, we have


\begin{gathered} x=((1.29)(1))/(1.25) \\ x=(1.29)/(1.25) \\ x=1.032 \end{gathered}

By rounding down, 1 liter of coca cost $1.03.

In the secon case (pepesi case), we have


\begin{gathered} 2.49\text{ dollars ------ 2 liters} \\ x\text{ ------------- 1liter} \end{gathered}

hence, x is equal to


\begin{gathered} x=((2.49)(1))/(2) \\ x=(2.49)/(2) \\ x=1.245 \end{gathered}

By rounding down, 1 liter of pepsi cost $1.25.

By comparing both solutions, we can see that Coca has a better price because $1.03 is less than $1.25.

User Seweryn Niemiec
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.