We need to find the cost per liter for Coca and Pepsi and compare both solutions in order to answer the question.
In the first case (coca case), we have
![\begin{gathered} 1.29\text{ dollars ----- 1.25 liters} \\ x\text{ ----------- 1 liter} \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/mj0jpxe5babvitnnevjz40jlh3g3f28bz3.png)
then, we have
![\begin{gathered} x=((1.29)(1))/(1.25) \\ x=(1.29)/(1.25) \\ x=1.032 \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/u3z3k1cafslkllfsw4ly2djovhuend442u.png)
By rounding down, 1 liter of coca cost $1.03.
In the secon case (pepesi case), we have
![\begin{gathered} 2.49\text{ dollars ------ 2 liters} \\ x\text{ ------------- 1liter} \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/tn7vv90w21lbl2ri3rbaesfj5zh8le419d.png)
hence, x is equal to
![\begin{gathered} x=((2.49)(1))/(2) \\ x=(2.49)/(2) \\ x=1.245 \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/aw9pxkztjxwcz6prwtjmj9fhpwa4vv84c7.png)
By rounding down, 1 liter of pepsi cost $1.25.
By comparing both solutions, we can see that Coca has a better price because $1.03 is less than $1.25.