130k views
4 votes
Find the amount of interest $450,000 earns in 1 year at a simple interest rate of 3.5%.

User Sei
by
6.8k points

1 Answer

4 votes

ANSWER

$15,750

Step-by-step explanation

We want to find the interest that is earned from $450,000 in a year at a rate of 3.5%.

To do this, we have to use the formula for Simple Interest:


SI\text{ = }\frac{P\cdot\text{ R }\cdot\text{ T}}{100}

where P = principal = $450,000

R = rate = 3.5%

T = time (in years) = 1 year

Therefore, the simple interest is:


\begin{gathered} SI\text{ = }\frac{450000\cdot\text{ 3.5 }\cdot\text{ 1}}{100} \\ SI\text{ = \$15,750} \end{gathered}

User John Bentley
by
6.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.