217k views
0 votes
A large box of spaghetti noodles contains 3 pounds and costs $2.40. A student said the unit cost is $1.20 per pound. Is the student correct? Explain.

User Sabria
by
5.8k points

1 Answer

1 vote

The cost of 3 pounds =$2.40

For the cost of 1 pound, divide the cost of three pounds noodles with 3.


\begin{gathered} Cost\text{ of 1 pound noodles=}(2.40)/(3) \\ \text{Cost of 1 pound noodles=\$0.8} \end{gathered}

The student is not correct ,

The cost of unit pound is $0.8

User Dzevat
by
5.7k points