58.3k views
1 vote
A ball is thrown from a height of 217 feet with an initial downward velocity of 17 ft/s. The ball's height h (infeet) after t seconds is given by the following.h=217-177-161How long after the ball is thrown does it hit the ground?Round your answer(s) to the nearest hundredth.(If there is more than one answer, use the "or" button.)secondsorХ5?ground

User Karianne
by
7.7k points

1 Answer

1 vote

The equation representing the ball's movement is given as follows;


h=217-17t-16t^2

To determine the value of t (that is, time), we shall now make the equation become;


217-17t-16t^2=0

This is because when the height is zero, then the ball has actually touched the ground. So making h equal to zero, we now have a quadratic equation and we shall solve it using the quadratic equation formula as follows;


t=\frac{-b\pm\sqrt[]{b^2-4ac}}{2a}

The variables are,


\begin{gathered} -16t^2-17t+217=0 \\ a=-16,b=-17,c=217 \end{gathered}

We now have;


\begin{gathered} t=\frac{-b\pm\sqrt[]{b^2-4ac}}{2a} \\ t=\frac{-(-17)\pm\sqrt[]{(-17)^2-4\lbrack-16\rbrack\lbrack217\rbrack}}{2(-16)} \\ t=\frac{17\pm\sqrt[]{289+13888}}{-32} \\ t=\frac{17\pm\sqrt[]{14177}}{-32} \\ t=(17\pm119.0672)/(-32) \\ t=(17+119.0672)/(-32),t=(17-119.0672)/(-32) \\ t=-4.2521,t=3.1896 \end{gathered}

The quadratic equation now has two solutions.

Note however, that the question requires us to determine the time taken and we know this cannot be a negative value.

Therefore, we shall take t = 3.1896, and rounded to the nearest hundredth this becomes;


t\approx3.19\text{ (rounded to the nearest hundredth)}

User Akarca
by
7.1k points