222k views
4 votes
A car drives for 1.97 hours at a speed of 58.5 miles per hour. What is the distance traveled in meters?

User Jea
by
7.2k points

1 Answer

1 vote

First, find the distance traveled by the car in miles. If a particle travels at speed v during a time t, the distance d traveled during that time is:


d=vt

Replace v=58.5mi/h and t=1.97h to find the distance traveled in miles:


d=(58.5(mi)/(h))(1.97h)=115.245mi

One mile is approximately 1609 meters. Convert 115.245 miles to meters:


115.245mi=115.245mi*(1609m)/(1mi)=185,429m

Therefore, the distance traveled in meters is approximately 185,000.

User Sladomic
by
7.0k points