Given:
Unit rate = $996,596/min
Let's calculate how much money is spent.
1) In one hour:
Given:
60 minutes = 1 hour
Thus, the amount spent in one hour will be:

Therefore, the amount spent in one hour is $59,795,760
2) In one day:
Given:
1 day = 24 hours
Convert 24 hours to minutes
24 hours = 60 x 24 = 1440 minutes
The amount spent in one day will be:

Therefore, the amount spent in one day is $1,435,098,240
3) In one month (30 days):
Given:
30 days = 30 * 24 hours * 60 mins = 43200 minutes
The amount spend in one month will be:

Therefore, the amount spent in one month is $43,052,947,200
4. In one year:
Given:
One year = 12 months * 30 days * 24 hours * 60 mins = 518,400 mins
The amount spent in one year will be:

Therefore, the amount spent in one year is $516635,366,400