41.7k views
1 vote
Kian bought 20 pencils for $1.60. at that rate, how much would 35 dollars cost?

User Baskaya
by
5.0k points

1 Answer

4 votes

Assuming that in the last part of the statement says pencils instead of dollars:

20 pencils for $1.60

1.60 /20 = 0.08 per pencil

For 35 pencils:

0.08 x 35 = $2.8

User Mushahid Khan
by
5.0k points