119k views
5 votes
3-Which chip is the better deal? Doritos $4.39 for 11.5 oz Cheetos $2.24 for 9.75oz 3b-What is the Unit Price for the better deal? Round to the nearest hundredth) Put your answer in the form 0.00 or .00, so if answer is 43 cents, its 0.43 or.43, if there is a dollar amount like 1.50, do not add zeros in front) *

User Zaffar
by
5.5k points

1 Answer

1 vote

We will have that the better deal is determined as follows:


D=(4.39)/(11.5)\Rightarrow D\approx0.38
C=(2.24)/(9.75)\Rightarrow C\approx0.23

D being for Doritos and C for Cheetos.

We can see that the better deal is buying the Cheetos since the unit oz cost approximately $0.23.

User Chris Rutkowski
by
5.9k points