47.7k views
3 votes
A tortoise is walking in the desert. It walks for 37.5 meters at a speed of 3 meters per minute. For how many minutes does it walk? minutes =

1 Answer

5 votes

Answer

12.5 minutes

Step-by-step explanation

Given:

The distance walked by the tortoise = 37.5 meters.

The speed = 3 meters per minute.

What to find:

The number of minutes the tortoise walk.

Solution:

Using the speed formula, which is


Speed=(Distance)/(Time)

Substitute speed as 3 m/min and distance as 37.5m intto the formula, the time can be determined as follows


\begin{gathered} 3m\text{/}min=(37.5m)/(Time) \\ \\ Time=\frac{37.5m}{3m\text{/}min}=12.5\text{ }minutes \end{gathered}

Hence, the number of minutes the tortoise walk is 12.5 minutes

User Roy Amoyal
by
6.9k points