You go to the mall with your friends and see that the new cell phone has a 17% discount, if the price of the cell phone is $ 1000. What will be the new price when applying the discount.
Express 17% as a decimal:
17/100 = 0.17
Multiply the result by the cell phone price:
0.17*1000 = 170
The new price will be:
1000 - 170 = $830