216k views
3 votes
4. Julian bought a 24-ounce can of tomato sauce for $6. What is the unit priceper ounce

User ColaFanta
by
7.3k points

1 Answer

1 vote

Answer:

The unit price per ounce is $0.25

Step-by-step explanation:

24 ounce can of tomato sauce cost $6

∴ 1 ounce will cost $6/24 = $0.25

User Shakti Chauhan
by
7.3k points