Answer:
0.266 degrees.
Step-by-step explanation:
To find the angle of the first bright interference, we will use the following equation

So, replacing
m = 1
λ = 580 nm = 580 x 10^(-9) m
d = 0.000125 m
we get:

Then, solve for θ

Therefore, the answer is 0.266 degrees.