204k views
3 votes
Reva bought a 28-oz jar of tomato sauce for $3.29. What was the unitcost?a. $.12b. $3.50c. $2.33d. $.24

1 Answer

3 votes

To find the unit cost, we need to find the cost per ounce of tomato sauce.

The total cost was: $3.29

And the total number of ounces was: 28 oz

To find the unit cost or the cost per ounce we divide the total cost by the total number of ounces:


3.29/28

The result of this division is:


3.29/28=0.1175

which can be round to 0.12, which is option a.

Answer:

a. $.12

User Beertastic
by
7.0k points