174k views
3 votes
the list price of an item is 84.34 dollars the supplier is offering a series trade discount of 15 / 9 / 13 find the net cost

1 Answer

2 votes

By applying the discount of |5%, we have


\begin{gathered} \text{price}1=84.34(1-0.15) \\ \text{price}1=84.34(0.85) \\ \text{price}1=71.689 \end{gathered}

Now, by applying the discount of 9%, we get


\begin{gathered} \text{price}2=71.689(1-0.09) \\ \text{price}2=71.689(0.91) \\ \text{price}2=65.23699 \end{gathered}

Finally, by applying the discount of %13, we obtain


\begin{gathered} \text{price}3=65.23699(1-0.13) \\ \text{price}3=65.23699(0.87) \\ \text{price}3=56.75618 \end{gathered}

Therefore, by rounding up to the nearest cent, the net cost is $56.76.

User Sulest
by
7.4k points