67.3k views
1 vote
Brian pays $2.86 for a bag of 11 tangerines.Find the unit price in dollars per tangerine.If necessary, round your answer to the nearest cent.six5?

Brian pays $2.86 for a bag of 11 tangerines.Find the unit price in dollars per tangerine-example-1
User Jaredlt
by
5.6k points

1 Answer

6 votes

To find out the unit price, divide the total dollars by the number of tangerines

so

$2.86/11=$0.26 per tangerine

therefore

The answer is

$0.26 per tangerine

User Bishwajyoti Roy
by
5.7k points