209k views
4 votes
Given that 0.036410 moles of CO2 are produced, what mass of carbon (C), in grams, were present in the cinnamaldehyde sample

Given that 0.036410 moles of CO2 are produced, what mass of carbon (C), in grams, were-example-1
User Xihuny
by
6.9k points

1 Answer

6 votes

Answer

mass of Carbon = 0.437 g

Step-by-step explanation

Given:

mass of cinnamaldehyde = 0.5347 g

mass of CO2 = 1.6024 g

mass of H2O = 0.2916 g

moles of CO2 = 0.036410 mol

Required: The mass of C, in cinnamaldehyde

Solution:

mass of C in cinnamaldehyde sample = mass of C in CO2

Now that we know the moles of CO2, we can calculate the mass of C

0.036410 mol CO2 x 12.01 g/mol C = 0.437 g of C

User CEarwood
by
7.0k points