144k views
3 votes
Your classmate’s mass is 65 kg and the table weighs 490 N. Find the mass of the table.

1 Answer

5 votes

Given,

The mass of the classmate, M=65 kg

The weight of the table, W=490 N

The weight is the force acting on an object due to gravity.

And it is given by,


W=mg

Where m is the mass of the table and g is the acceleration due to gravity.

On substituting the known values,


\begin{gathered} 490=m*9.8\text{ } \\ m=(490)/(9.8) \\ =50\text{ kg} \end{gathered}

The mass of the table is 50 kg

User Ronald Blaschke
by
7.0k points