73.0k views
0 votes
A sample of gas occupies 2.71 mL at STP.If you wanted to know its volume at 20.00C and 5.00 atm, you would use the __________ Gas LawGroup of answer choicesIdeal Gas LawCombined Gas LawDalton's Law of partial pressure

1 Answer

4 votes

Step-by-step explanation:

We know the initial volume of the gas and that it as STP; so we also know the pressure and temperature.

V₁ = 2.71 mL P₁ = 1 atm T₁ = 273.15 K

We are also given the final temperature and pressure. The final volume is our unknown.

V₂ = ? P₂ = 5.00 atm T₂ = 20.00 °C = 293.15 K

If we want to find the final volume we can directly use the combined gas law that states:

P₁ * V₁ /T₁ = P₂ * V₂/T₂

Answer: Combined Gas Law

User Jomo
by
7.6k points