118k views
5 votes
A 2-pack of markers costs $1.36. What is the unit price?

1 Answer

3 votes
Answer:

Unit price = $0.68

Explanations:

The cost of the 2 packs of markers = $1.36

The unit price means the cost of 1 pack of markers

The cost of 1 pack (Unit price) = (Cost of 2 packs) / 2

Unit price = 1.36 / 2

Unit price = $0.68

User Vinh Trieu
by
4.5k points