149k views
2 votes
Laura paid $15.84 for a 7.48-kg bag of dog food. A few weeks later, she paid $16.58 for a 7.94-kg bag at a different store.Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price.Round your answers to the nearest cent.Unit price for the 7.48-kg bag:sl] per kg$/ per kgUnit price for the 7.94-kg bag:AThe better buy:The 7.48-kg bagThe 7.94-kg bagNeither (They have the same unit price)

User Ryall
by
8.1k points

1 Answer

5 votes

SOLUTION

We are asked to find the unit price for each bag of dog food Laura bought and to state which is a better buy based on the unit prices.

For the 7.48 kg of dog food at $15.84, the unit price is


\begin{gathered} \frac{$15.84$\text{ dollars }}{$7.48$\text{ kg of food }} \\ (15.84)/(7.48) \\ =2.11765 \\ =2.12\text{ to the nearest cent } \end{gathered}

Hence the answer is $2.12 to the nearest cent

For the 7.94 kg of dog food at $16.58, the unit price is


\begin{gathered} \frac{$16.58$\text{ dollars }}{7.94\text{ kg of food }} \\ ($16.58$)/(7.94) \\ =2.08816 \\ =2.09\text{ to the nearest cent } \end{gathered}

Hence the answer is $2.09 to the nearest cent

Therefore, the better buy is the 7.94-kg bag

User Sergey Sheleg
by
7.0k points