70.5k views
5 votes
A 7-cup carton of ice cream costs $8.96. what is the price per fluid ounce?

User SteC
by
6.0k points

1 Answer

5 votes

To find the price per fluid ounce, we must divide the price by the number of fluid ounces.

$8.96/fluid onces

But first we need to convert cups to fluid ounces.

There are 8 fluid ounces in every 1 cup

Therefore we can multiply 7 (cups) by 8 (fluid ounces).

7*8=56

There are 56 fluid ounces in 7 cups.

Finally we divide

$8.96/56 fl oz = 0,16

The price per fl oz is $ 0,16

User Tamiko
by
5.8k points