87.1k views
4 votes
6) A movie ticket cost an average of $4.60 in 1997. In 2007, the price of a movie ticket w$6.80. Find the average rate of change in the cost of a movie ticket.

1 Answer

4 votes

Answer

Average rate of change of the cost of movie ticket = $0.22 per year

Step-by-step explanation

The average rate of change of a function is given as


\text{Average rate of change = }\frac{Change\text{ in the value of the function}}{Change\text{ in time period}}

So, average rate of change in the cost of a movie ticket is given as


\begin{gathered} \text{Average rate of change in the cost of movie ticket} \\ =\frac{\text{Change in cost of movie ticket over the time period}}{Change\text{ in time period}} \end{gathered}

Change in cost of movie ticket over the time period

= (Cost of movie ticket in 2007) - (Cost of movie ticket in 1997)

= $6.80 - $4.60

= $2.20

Change in time period = 2007 - 1997 = 10 years

Average rate of change of the cost of movie ticket = (2.20/10) = $0.22 per year

Hope this Helps!!!

User Aexyn
by
7.2k points