80.5k views
0 votes
You bought a magazine for $5 and two candy bars. U spent a total of $15 how much did each candy bar cost.

User Kaffee
by
4.1k points

1 Answer

0 votes

Solution:

Given that,

Cost of a magazine is $5

Let the cost of the candy bars be x

we get that,

Cost of a magazine and two candy bars is $15.


5+2x=15
2x=15-5
2x=10
x=(10)/(2)


x=5

the cost of the candy bars is $5

User Viktor Jovanovski
by
4.6k points