198k views
3 votes
Trying to find out the price per ounce for Doritos nacho cheese at 15.5oz cost $4.79

User Snubber
by
4.8k points

1 Answer

5 votes

To answer this question, we need to use the concept of unit ratio. We need to divide the price by the total ounces of the product.

In this case, we have that 15.5oz of a product costs $4.79. Then the price per ounce is as follows:


\frac{\text{Cost}}{\text{ounce}}=\frac{\$4.79}{15.5\text{ounces}}

Then, we have:


\frac{\text{Cost}}{\text{ounce}}=0.309032258065\approx0.31\frac{\$}{\text{ounce}}

In other words, the cost per ounce is $0.31 per ounce - or 31 cents per ounce.

User TigrisC
by
5.4k points