A.
Charlie bought 7 pounds of flour for $3.
If $3 is the cost for 7 pounds of flour, the question asks us to find the amount he can pay for 1 pound (i.e. the amount he pays per pound of flour)
This means that:
![1\text{pound of flour=}(3)/(7)\text{ \$ per pound}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/411vww0wqfj2ycoxq7ad91dv22relcvxkx.png)
Therefore, Charlie pays $0.43 per pound.
Answer: 43 cents per pound
B.
Debra runs 4 miles in 23 minutes.
The question asks how long it will take for her to run 1 mile (or per mile)
So we can break it down this way:
4 miles = 1 mile + 1 mile + 1 mile + 1 mile
23 mins = 23/4 mins + 23/4 mins + 23/4 mins + 23/4 mins
or
We can say that
![\begin{gathered} (23)/(4)\text{ minutes per mile} \\ 5.75\text{ minutes per mile} \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/mathematics/college/wbt9mjdw35hoq9iss0wnf0jdsyk3h8bw6q.png)
Answer: 5.75 minutes per mile