214k views
2 votes
Tom paid $13.46 for a 3.47 - pound bag of shrimp at one store. The following week, he paid $18.75 for a 5.15 pound bag at another store. find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.Unit price for the 3.47 pound bag: $_ per pound?Unit price for 5.15 pound bag: $_ per pound? What is the best buy?

User AreYouSure
by
5.1k points

1 Answer

2 votes

Unit price for the 3.47 pound bag is $0.26 per pound

Unit price for 5.15 pound bag $0.27 per pound

The best buy is $0.26

Step-by-step explanation:

Unit pice for the 3.47 pound bag = $3.47/13.46 = $0.26

Unit price for 5.15 pound bag = $5.15/18.75 = $0.27

Therefore, the best buy is the cheaper unit price = $0.26

User Guy Segal
by
4.5k points