82.5k views
2 votes
aqueous hydrobromic acid will react with solid sodium hydroxide to produce aqueous sodium bromide and liquid water . suppose 37. g of hydrobromic acid is mixed with 8.28 g of sodium hydroxide. calculate the minimum mass of hydrobromic acid that could be left over by the chemical reaction. be sure your answer has the correct number of significant digits.

1 Answer

4 votes

Answer: 26g

Step-by-step explanation:

First, write the correctly balanced equation for the reaction taking place:

HBr(aq) + NaOH(s) ==> NaBr(aq) + H2O(l) ... balanced equation

Next, find out which reactant is limiting. An easy way is to just divide the moles of each reactant by the corresponding coefficient in the balanced equation (1 for both in this case):

HBr: 46.1 g HBr x 1 mol HBr / 80.9 g = 0.570 moles

NaOH: 10. g NaOH x 1 mol NaOH / 40. g = 0.25 mols NaOH

NaOH is limiting and will determine the maximum amount of product that can form.

Maximum amount of NaBr that can form:

0.25 mols NaOH x 1 mol NaBr / 1 mol NaOH x 103 g NaBr / mol = 25.75 g NaBr = 26 g NaBr (2 s.f.)

User Kostix
by
6.7k points