Answer:
![(4R)/(1D)\Rightarrow\text{ 4 rolls per \$1}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/physics/college/p179vq8yozebud7m22fzjk9xmks2yry9s3.png)
Step-by-step explanation: We need to find the unit rate or rate of rolls per $1:
![50\text{rolls }\Rightarrow\text{ 4=\$12.50}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/physics/college/9mft5x44i4r5k83sk7i4oukwx3k9qa8bol.png)
To find the number of rolls per one dollar we simply need to take the ratio of the two as follows:
![(50R)/(12.50D)\Rightarrow(1)](https://img.qammunity.org/2023/formulas/physics/college/4o9b7bagvksffbdkjoxm851fwtuqoq9jrn.png)
Simplifying (1) gives the answer as follows:
![\begin{gathered} (50R)/(12.50D)=(4R)/(1D) \\ \end{gathered}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/physics/college/qm3xwxj85c62tn4wupro0hs3ze2qpmy4lr.png)
The answer therefore is:
![\text{4 rolls per \$1}](https://img.qammunity.org/2023/formulas/physics/college/k33ak7610rvpfiw3zxaxe8z452sp4lc92s.png)