197k views
2 votes
You can buy 50 rolls of toilet paper for $12.50. Write a ratio showing the unit rate of rolls per $1.

User Chrille
by
4.7k points

1 Answer

1 vote

Answer:


(4R)/(1D)\Rightarrow\text{ 4 rolls per \$1}

Step-by-step explanation: We need to find the unit rate or rate of rolls per $1:


50\text{rolls }\Rightarrow\text{ 4=\$12.50}

To find the number of rolls per one dollar we simply need to take the ratio of the two as follows:


(50R)/(12.50D)\Rightarrow(1)

Simplifying (1) gives the answer as follows:


\begin{gathered} (50R)/(12.50D)=(4R)/(1D) \\ \end{gathered}

The answer therefore is:


\text{4 rolls per \$1}

User Pankaj Kapare
by
5.0k points