174k views
1 vote
three liters of soda cost $3.45 how much soda do you get per dollar? round your answer to the nearest hundredth, if necessary.

1 Answer

6 votes

three liters of soda cost $3.45 how much soda do you get per dollar? round your answer to the nearest hundredth, if necessary.

Find out the unit cost

Divide the total cost by the total liters

so

$3.45/3=$1.15 per liter

User Iulian Stana
by
6.5k points