222k views
1 vote
Suppose that the height (in centimeters) of a candle is a linear function of the amount of time (in hours) it has been burning. After 6 hours of burning, a candlehas a height of 21.4 centimeters. After 24 hours of burning, its height is 10.6 centimeters. What is the height of the candle after 10 hours?

User Buszmen
by
7.1k points

1 Answer

6 votes

A linear function implies that the equation governing the height of the candle h as a function of time t takes the form.


h=mt+b

we know that at t = 6, h = 21.4 and at t = 24, h = 10.6. From this we calculate the slope m:


m=(10.6-21.4)/(24-6)=-0.6

Now we find b from one of the data sets. Let us use t =6 , h= 21.4. plugging this into the first equation gives


21.4=-0.6(6)+b
\therefore b=25

Hence, the equation we sought after is


h=-0.6t+25

Now it's easy to calculate the height after 10 hours - we simply put in t = 10.


h=-0.6(10)+25
\textcolor{#FF7968}{h=19.}

Hence, the height after 10 hours is 19 centimetres.

User Aditya Parmar
by
7.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.