133k views
0 votes
Eight cans of soup cost $12.48. What is the cost of one of the cans?

User Ferry To
by
4.8k points

1 Answer

0 votes

We are given the cost of soups bought as follows:


\text{Total cost for soup cans ( C ) = \$12.48}

The total number of soup cans bought:


\text{The number of soup cans bought ( n ) = 8}

The cost of soup per can be determined from ratio of the total cost to the number of soup cans bought as follows:


\text{Cost per soup can = }\frac{Total\text{ cost ( C )}}{Number\text{ of cans ( n )}}

We can plug in the respective quantities in the ratio above and simplify:


\begin{gathered} \text{Cost per soup can = }(12.48)/(8) \\ \text{\textcolor{#FF7968}{Cost per soup can = \$1.56}} \end{gathered}

Answer:


\text{\textcolor{#FF7968}{\$1.56}}

User Salw
by
4.8k points