Given:
Principal P=12000
Interest r = 7 % =7/100 = 0.07.
Time t= 4 years.
Compounded annually so n=1.
The formula for the compound amount is
Substitute P=12000, r=0.07, t=4 and n=1, we get
Hence the compound amount is $ 15729.55.
7.7m questions
10.3m answers