32.6k views
5 votes
Three pencils are on sale for $0.45 at this rate what is the cost per pencil

User TymeJV
by
5.2k points

1 Answer

3 votes

1) Gathering the data

3 pencils ----------- $0.45

User Joel Cox
by
5.6k points