126k views
1 vote
7-Which beans are the better deal? Kidney Beans $1.18 per lb O Lima Beans $213 for 2 lbs 76-What is the Unit Price for the better deal? Round to the nearest hundredth) Put your answer in the form 0.00 or .00, so if answer is 43 cents, its 0.43 or.43, if there is a dollar amount like 1.50, do not add zeros in front).

1 Answer

3 votes

Given :

Two kinds of Beans :

1. Kidney Beans $1.18 per lb

The unit price = $1.18

2. O Lima Beans $213 for 2 lbs

The unit price = 2.13/2 = 1.065

Rounding to the nearest hundredth

So,

The unit

User Rwst
by
4.5k points