6.9k views
0 votes
Two trains for Palwal leave Kanpur at 10 am and 10:30 am and travel at the speeds of 60Kmph and 75Kmph respectively. After how many kilometers from Kanpur will the two trains be together?​

1 Answer

3 votes

Answer:

150 km

Explanation:

You want to know the number of kilometers each train has traveled when they meet. The first goes 60 km/h and has a half-hour head start. The second goes 75 km/h.

Setup

At t hours after 10 am, the distance of the first train from Kanpur will be ...

distance = speed × time

distance = 60t

At t hours after 10 am, the distance of the second train from Kanpur will be ...

distance = 75(t -1/2) . . . . . . the distance is 0 at 10:30 am, 1/2 after 10 am

These distances will be equal when ...

60t = 75(t -1/2)

Solution

The time at which the trains meet will be the solution to the above equation.

60t = 75t -37.5 . . . . eliminate parentheses

0 = 15t -37.5 . . . . . . subtract 60t

0 = t -2.5 . . . . . . . . . divide by 15

2.5 = t . . . . . . . . . the trains meet 2.5 hours after the first one leaves

The distance traveled by each of the trains is the same at that time. It will be the distance traveled by the first train:

60t = 60(2.5) = 150 . . . . km

The two trains will be together 150 km from Kanpur.

User DescampsAu
by
6.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.