228k views
4 votes
Hunter paid $44.20 for 5.2 pounds of shrimp. What is the price per pound of the shrimp?

1 Answer

1 vote

Answer:

$8.50 per pound

Explanation:


44.20 / 5.2 = 8.50

User Josetta
by
5.0k points